Posted | 0 comments

Jesteśmy wciąż przy temacie podłóg, które jak już wiemy możemy wspaniale udekorować naturalnym drewnem. Można to jednak uczynić na kilka sposobów, a opisany powyżej – czyli oparty o lite deski – nie jest wcale najczęściej praktykowanym.

Biorąc pod uwagę niższe koszty oraz łatwiejszą dostępność, wiele osób decyduje się położyć w domu lub mieszkaniu parkiet. Porządny może być wykonany w całości z prawdziwego drewna, choć istnieją też warianty syntetyczne.

Jego walory użytkowe są zbliżone do tradycyjnych desek drewnianych, ale technicznie montaż jest łatwiejszy. Parkiet jest przy tym bardziej elastyczny i udanie zafunkcjonuje w różnych typach pomieszczeń.

Cechą parkietu jest to, że składa się z niewielkich płyt układanych jedna obok drugiej. Istnieje możliwość układania w różnych kierunkach, co podnosi walory estetyczne podłogi. Zależnie od zastosowanego modelu parkiet należy montować za pomocą kleju lub coraz popularniejszą metodą easy-click.

Trzeba wówczas jedynie wciskać płytki jedna w drugą, a specjalnie wyprofilowane rowki zapewniają stabilność. Bez względu na to, czy kładziemy parkiet czy panele, na podłodze najpierw musi znaleźć się specjalna mata. Tłumi ona dźwięki, a także sprzyja ładnemu układaniu się powierzchni.

Gdy mowa o panelach, także są bardzo cenione przez użytkowników. Mają formę większych, cienkich desek wykonanych zazwyczaj z mieszanki żywic syntetycznych. Ich powierzchnia imituje usłojenie deski drewnianej. Dostępne są w różnych wybarwieniach i kładzione w linii prostej – w pionie lub poziomie.