Posted | 0 comments

Bardziej zaawansowanym sposobem na to, aby ścianę uczynić atrakcyjną i wyjątkową, jest położenie ozdobnego tynku. Początkowo był on stosowany głównie na zewnątrz, aby udekorować elewacje, jednakże od kilku lat coraz śmielej wkracza do wnętrz.

Jego ogromnym walorem jest niepowtarzalność, bo w gruncie rzeczy nie da się uzyskać dwóch jednakowych efektów na różnych ścianach. Opcja ta wygląda wspaniale, ale nie należy do najtańszych. Sporo kosztują zarówno materiały, czyli specjalne mieszanki tynku oraz ozdobne dodatki, którymi są wzbogacane, jak też wykonanie prac. Tym muszą zająć się fachowcy.

Aby dobrze położyć tynk ozdobny trzeba posiadać realne doświadczenie. Chodzi zarówno o przygotowanie mieszanki tynkowej, jak też jej właściwe nakładanie. Warstwa powinna być przede wszystkim równa, by zapewnić klientom efekt prostej ściany.

Zwykle nie udaje się tego dokonać „na oko”, lecz trzeba posłużyć się specjalnymi narzędziami. Zazwyczaj fachowcy sięgają w takich okolicznościach po poziomnice sznurkowe, które można rozpiąć na znacznych wysokościach. Gwarantują precyzję pomiaru, a równając do sznurka da się idealnie wyprofilować warstwę tynku.

Jeśli chodzi o kolory i wzory, możliwości jest wiele. Faktura ściany zależy nie tylko od typu mieszanki, ale również od bieżnika szpachli. Różne wzory bieżnika pozwalają uzyskiwać odmienną rzeźbę powierzchni. Ponadto stosowane są także kolorowe piaski oraz kamyczki.