Posted | 0 comments

Powoli zbliżamy się do końca tematyki podłogowej, ale nie sposób pominąć jeszcze jednego świetnego materiału dekoracyjnego, jakim są posadzki ceramiczne. Wspaniale wyglądają i są bardzo eleganckie.

Jak zapewne wszyscy wiemy, ceramika nadaje się doskonale również do dekorowania ścian. Większość łazienek oraz kuchni cieszy oko kafelkami w rozmaitych wzorach, które są nie tylko bardzo ładne, ale również trwałe.

Oczywiście to, co znajdzie się na ścianie jest mniej eksploatowane aniżeli posadzka. Po tej ostatniej chodzimy, czasami bardzo intensywnie. Jest ona też narażona na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne, szczególnie w miesiącach zimowych.

Dobra posadzka powinna być wykonana z materiału wysokiej jakości, a więc odpornego na zużycie. Powierzchnia powinna być pokryta utwardzoną warstwą, która zabezpieczy również przed pękaniem.

Nie ma się jednak co oszukiwać – ryzyko poważniejszych ubytków jest większe w przypadku podłóg ceramicznych aniżeli przy panelach, parkiecie lub desce drewnianej. Największą zmorą są odpryski, które nieodwracalnie naruszają strukturę podłogi. Można je minimalizować stosując glazurę o większych rozmiarach. Odprysk pojawia się najczęściej przy krawędzi, więc im ich mniej, tym lepiej.

Kwestią, na którą trzeba także zwrócić uwagę jest faktura posadzki żywiczne. Zdecydowanie odradzamy te o wysokim połysku, a więc śliskie. Łatwo się na nich przewrócić, co bywa niebezpieczne. Lepiej wybrać wariant bardziej porowaty – również świetnie się prezentuje, a nie generuje zbędnego ryzyka.