Posted | 0 comments

Niektóre materiały dekoracyjne do sufitów straciły dawną popularność i nie są już tak powszechne jak kiedyś. Nie oznacza to jednak, iż nie mają swoich zwolenników. Część właścicieli domów i mieszkań lubi sięgać po rozwiązania oryginalne i nietypowe.

Do takich możemy obecnie zaliczyć na przykład kasetony. Zrobiły one sporą karierę w latach 90., ponieważ były tanim i całkiem estetycznym pomysłem na ozdobienie sufitu. Standardowy kaseton wykonany jest ze styropianu i przedstawia jakiś wzór. Wybór wzorów zawsze był szeroki i to się nie zmieniło. Montaż kasetonów jest bardzo prosty.

Kolejne elementy są układane obok siebie i klejone do sufitu za pomocą specjalnego kleju montażowego lub silikonu. W razie potrzeby miękki styropian można łatwo przyciąć, dzięki czemu udaje się wypełnić dokładnie całą powierzchnię sufitu.

Poza najtańszymi wariantami z pianki dostępne są również opcje droższe i bardziej efektowne. Bogato rzeźbione kasetony z drewna lub gipsu także świetnie się prezentują, choć ozdoba ta sprawdza się jedynie w niektórych wnętrzach o nieco rustykalnym charakterze. Podobnie sprawy mają się z bliską krewną kasetonów, czyli sztukaterią.

Wcale nie trzeba odwiedzać sali muzealnej albo odrestaurowanego zamku, aby napotkać sztukaterie. Zazwyczaj są one wykonane z gipsu, ale pojawiają się również drewniane lub wykonane z kamienia. Cechują się bogatymi zdobieniami, nawiązującymi głównie do kultury antycznej.