Dotarliśmy do ostatniej, ale równie istotnej dla wystroju części wnętrza, jaką jest sufit. Czasami jest on trochę zaniedbywany i spychany na dalszy plan, ale to błąd. Można bowiem przy odrobinie inwencji kapitalnie zaaranżować przestrzeń nad naszymi głowami.
Bodaj najambitniejszą, ale też dającą potencjalnie najlepsze efekty opcją jest montaż sufitu podwieszanego. Trzeba jednak ostrożnie podejść do tematu, bo nie wszędzie podwieszenie będzie rozwiązaniem optymalnym.
Jeśli pomieszczenie jest stosunkowo niskie, rezultat nie będzie zadowalający, a nawet problematyczny. Nie chcemy wszakże, aby nieco wyżsi panowie, których możemy gościć ocierali się głową o nasz sufit…
Wynika z tego jasno, że podwieszenie sprawdza się najlepiej tam, gdzie jest dość wysoko. Dlatego świetnie wygląda to w przypadku mieszkań ze starego budownictwa, głównie w kamienicach.
Instalacja podwieszana pozwala nieco obniżyć pokoje i uczynić je bardziej przytulnymi. Jest również bardzo praktyczna. W suficie można bowiem zabudować oświetlenie, które rozjaśni mieszkanie i będzie przy tym miało istotne walory ozdobne. Generalnie sufit w takiej wersji potrafi być efektowny.
Od strony technicznej montaż polega na zabudowaniu sufitu i opuszczeniu konstrukcji. Możliwa jest przy tym instalacja materiałów ozdobnych wykonanych z drewna, szkła, płyt gipsowych, a nawet ceramiki. Możliwości jest sporo i wszystko zależy od upodobań klienta.